Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Sedacja wziewna – czym jest? Zastosowania

Data publikacji: 2020-10-01 Data aktualizacji: 2025-01-30

Sedacja wziewna jest niczym innym niż stosowanie u pacjenta znieczulenia za pomocą gazu rozweselającego. Metoda ta jest szczególnie popularna w przypadku wykonywania zabiegów stomatologicznych.

Dlaczego warto stosować tę metodę?

Sedacja wziewna w stomatologii niesie za sobą szereg korzyści, które są trudne do przecenienia. Wśród nich można wskazać fakt, iż pacjent znacząco się rozluźnia. Gaz rozweselający wpływa na jego samopoczucie i pozwala na ułatwienie przeprowadzenia wielu zabiegów stomatologicznych.

Dodatkowo, może wykazywać swego rodzaju działanie terapeutyczne. Wielu pacjentów obawia się bowiem wizyty u stomatologa, między innymi w związku z wcześniejszymi traumami lub po prostu wysoką bolesnością zabiegów. Gdy wszelkie niezbędne zabiegi odbędą się w sedacji wziewnej, pacjent najczęściej wspomina je dużo lepiej niż by to miało miejsce w przypadku dokonywania ich jedynie w znieczuleniu miejscowym.

Uczucie odprężenia w trakcie wykonywania zabiegu jest także bardzo istotne. Bardzo często, gdy pacjent jest zestresowany zabiegiem lub obawia się bólu – może się spinać. To z kolei prowadzi do ograniczenia ruchomości mięśni twarzy i sprawia, że dostęp do zajętego chorobą zęba może być zmniejszony. Jak łatwo się domyślić – to przedłuży zabieg i może potencjalnie sprawić, że będzie bardziej bolesny. W ten sposób zamyka się koło, a pacjent dalej obawia się leczenia stomatologicznego.

Najmłodsi pacjenci a gaz rozweselający

Technika znieczulania dzieci za pomocą gazu rozweselającego cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki niemu, dzieci czują się w fotelu stomatologicznym bezpieczniejsze i bardziej rozluźnione, a co za tym idzie – łatwiej poddają się różnego rodzaju zabiegom. Jak pokazują najnowsze badania, pacjenci, którzy od najmłodszych lat byli w ten sposób znieczulani – wraz z wiekiem wykształcają w sobie zdolność radzenia sobie z bólem podczas leczenia zębów.

Jednocześnie, dzięki temu, że wcześniejsze wizyty przebiegały w atmosferze spokoju i wyciszenia – nie mają żadnych traum związanych z leczeniem stomatologicznym. To sprawia, że pacjenci w późniejszym wieku znacznie chętniej poddają się cyklicznym kontrolom, które pozwalają na utrzymanie zębów w prawidłowym stanie.

Kiedy nie należy stosować sedacji wziewnej?

Mimo niewątpliwych zalet tego rozwiązania, wskazać można na szereg sytuacji, w których gaz rozweselający jest po prostu niewskazany. Wśród nich można wskazać przerost migdałków, ciążę (szczególnie w I trymestrze), katar, alkoholizm, stwardnienie rozsiane lub lęk przed stomatologią, który utrudnia współpracę z lekarzem mimo sedacji – a także kilka innych przyczyn, które zawsze szczegółowo omawia stomatolog.

Podsumowując, jak wskazano wyżej – sytuacji, gdy sedacja wziewna w stomatologii może znaleźć zastosowanie jest naprawdę wiele. Jest ona bezinwazyjna i często pozwala „wyleczyć” się z lęku przed gabinetem dentystycznym, co z kolei ułatwia utrzymanie prawidłowego stanu uzębienia. Jednocześnie, ułatwia walkę z bólem, który dla części pacjentów stomatologicznych jest wręcz nie do wytrzymania.

Redakcja on7.pl

W redakcji on7.pl łączymy pasję do tematów związanych z domem, urodą, zdrowiem i wychowaniem dzieci. Dzielimy się naszą wiedzą, aby pomagać czytelnikom odnaleźć się w codziennych wyzwaniach i dbać o siebie oraz swoich bliskich. Składamy złożone zagadnienia w proste porady, które każdy może wykorzystać na co dzień.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?