Jak dobrać pudełko kartonowe?

Jednym z najczęściej wybieranych i najpopularniejszych opakowań kartonowych jest karton klapowy. Wykonuje się go zgodnie ze standardem FEFCO 201. Tym, co wyróżnia ten rodzaj kartonu na tle innych, jest jego obustronne zamykanie przez kawałki kartonu nazywane klapkami, których pary zawsze mają tę samą szerokość (są sobie równe). Dzięki temu rozwiązaniu, łączenie kartonu klapowego jest zawsze łączeniem centralnym.

Jak dobrać pudełko kartonowe?

Jednym z najczęściej wybieranych i najpopularniejszych opakowań kartonowych jest karton klapowy. Wykonuje się go zgodnie ze standardem FEFCO 201. Tym, co wyróżnia ten rodzaj kartonu na tle innych, jest jego obustronne zamykanie przez kawałki kartonu nazywane klapkami, których pary zawsze mają tę samą szerokość  (są sobie równe). Dzięki temu rozwiązaniu, łączenie kartonu klapowego jest zawsze łączeniem centralnym.

Pudełka kartonowe do transportu

Jeżeli chcemy zapewnić naszemu towarowi bezpieczeństwo podczas transportu, musimy wybrać karton dostosowany do jego potrzeb. W tym celu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dwie istotne kwestie: wielkość oraz wytrzymałość.

Rozmiar pudełka kartonowego jest jedną z pierwszych i najważniejszych danych, które musimy określić i podać podczas wybierania opakowania dla naszego produktu. Właściwy karton powinien go mieścić, bez konieczności wciskania go do środka czy upychania go przy użyciu siły. Powinniśmy dobrać taki rozmiar opakowania, aby przedmioty znajdujące się w nim podczas wysyłki miały odrobinę luzu i swobody. Nie możemy zapomnieć, że w przypadku, gdy chcemy dodatkowo zabezpieczyć produkt np. folią bąbelkową, musimy wziąć na to poprawkę i przewidzieć parę dodatkowych centymetrów kartonu podczas określania jego wymiarów.

Długość, szerokość oraz wysokość – to podstawowe wielkości, którymi opisuje się rozmiar kartonowego pudełka. Dwie pierwsze z nich dotyczą wymiarów podstawy kartonu, a trzeci długości ściany bocznej. Przeważnie podaje się je w milimetrach. Przyjęło się, że podane wartości odnoszą się do wewnętrznej, a nie zewnętrznej strony kartonu. Jeżeli jednak w danym przypadku chodzi o zewnętrzne wymiary, to jest to podkreślone w jego nazwie. Jest to istotne, jeżeli paczka ma trafić do Paczkomatów In Post lub jest przesyłką biznesową Poczty Polskiej.

Wytrzymałość pudełek z kartonu

Kolejną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest wytrzymałość pudełka. Ma na nią wpływ ilość kartonowych warstw, z których zostało ono wykonane. W zależności od tego, czego oczekujemy, możemy zdecydować się na karton z trzywarstwowej lub pięciowarstwowej tektury.

Jeżeli wybierzemy karton wykonany z tektury trzywarstwowej, możemy wybierać spośród trzech wariantów:

  • l Fala E, w której grubość ścianek kartonu równa się ~1,5 mm,
  • l Fala B, w której grubość ścianek kartonu równa się ~2,8 mm,
  • l Fala C, w której grubość ścianek kartonu równa się ~4 mm.

Z kolei pudełka z kartonu pięciowarstwowego odznaczają się zdecydowanie większą wytrzymałością i są dostępne w dwóch wariantach:

  • l Fala EB, w której grubość ścianek kartonu równa się ~4,3 mm,
  • l Fala BC, w której grubość ścianek kartonu równa się ~6,5 mm.

To, na jaki karton się zdecydujemy, zależy od produktu, który będzie w nim transportowany. Przykładowo, jeżeli chcemy nadać przesyłkę zawierającą delikatne, szklane przedmioty, to zdecydowanie powinniśmy wybrać jeden z wariantów kartonu pięciowarstwowego.

Jest jeszcze jedna kwestia, której warto poświęcić dodatkową uwagę. Ważnym parametrem, który ma wpływ na wytrzymałość kartonowego pudełka, jest gęstość tekstury. Wyraża się ją w gramach/m2. Wraz ze wzrostem gęstości kartonu, zwiększa się jego odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak np. rozdarcie, zgniecenie lub przedziurawienie.

Redakcja on7.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *