Jak skutecznie zmiękczać twardy zarost i golić się bez podrażnień?
Data publikacji 22 sierpnia 2023Golenie twardego zarostu bywa trudne. Wielu mężczyzn decyduje się na trymowanie i utrzymywanie krótkiej brody bądź korzysta z golarek elektrycznych, które nie golą całkowicie na gładko. Aby pozbyć się grubego, twardego zarostu trzeba go dobrze zmiękczyć. Jak to zrobić i jak golić się bez podrażnień?
Jak przygotować twarz do golenia, gdy ma się twardy zarost?
Twardy zarost jest szorstki i ostry, a do tego bardzo często gruby. Gdy się go utrzymuje konieczne jest jego dobre zmiękczanie, a gdy chce się go zgolić, także jest to niezbędne, choć używa się do tego innych kosmetyków. Do wyboru są żele, pianki, kremy i mydła do golenia. Te ostatnie rozrabia się w tyglu, są wydajne, a do tego ekologiczne. Na pewno pianka do golenia do twardego zarostu jest jednak łatwiejsza i wygodniejsza w aplikacji. Wystarczy ją nacisnąć by wydobyć produkt, który od razu ma gęstą konsystencję. Zatem oszczędza się cenny czas. Każdy z produktów zmiękczających może być skuteczny. Przed jego zastosowaniem warto dodatkowo oczyścić skórę z zanieczyszczeń przy użyciu żelu do mycia twarzy, a także toniku, a następnie zwilżyć skórę ciepłą wodą, tak by rozszerzyć pory skóry i poprawić krążenie. Można też wzorem barberów nałożyć na skórę twarzy rozgrzany, czysty ręcznik, by osiągnąć podobny efekt. Wtedy można nałożyć już produkt zmiękczający zarost. Do jego golenia można przystąpić po około 5 minutach, gdy stanie się miększy i łatwiejszy do usunięcia. Bardzo dobrze sprawdzi się pianka do golenia z hydragliceryną, która ma działanie silnie zmiękczające i nawilżające skórę. Dzięki temu może ona pozostać gładka i odżywiona po goleniu.
Brzytwa czy maszynka – czym golić twardy zarost na gładko?
Zastosowanie odpowiedniego produktu zmiękczającego zarost to nie wszystko. Koniecznie jeszcze należy dobrać odpowiednie do twardego zarostu narzędzie do golenia. Można wybrać brzytwę, przy czym trzeba pamiętać o jej regularnym ostrzeniu i dezynfekcji albo wymianie żyletek – w zależności od rodzaju urządzenia. Dobrze sprawdzi się też maszynka z otwartym grzebieniem, która lepiej radzi sobie z usuwaniem twardego zarostu niż maszynka do golenia z zamkniętym grzebieniem. Należy przy tym wiedzieć, że ostrze maszynki musi zostać wymienione dość szybko nawet po 2 goleniach. W przypadku miększego zarostu wkład wystarcza na dłużej, ale gęsty zarost szybko doprowadza do stępienia ostrza, nawet jeśli włosy są dobrze zmiękczone. Po goleniu zawsze maszynkę należy dobrze wyczyścić i zdezynfekować.
Jak dbać o skórę po goleniu twardego zarostu?
Jeżeli zaniedba się wymianę ostrza, to włosy mogą być nierówno ścinane. Może dojść do stanu zapalnego czy pojawienia się wrastających włosków. Te ostatnie pojawiają się także z innych powodów, gdyż czasami ma się większe predyspozycje do ich powstawania. Wrastające włoski można usuwać poprzez stosowanie kremów po goleniu, które w swoim składzie zawierają między innymi mocznik, który ma działanie silnie złuszczające. Oczywiście nie brakuje także składników, które zwalczają stan zapalny. Trzeba zastosować wodę po goleniu i najlepiej wybrać produkt o małej zawartości alkoholu, by dodatkowo nie podrażniał świeżo ogolonej skóry. Kremy po goleniu mogą mieć też działanie nawilżające, ujędrniające, kojące czy niwelujące drobne zmarszczki. Warto dobrać produkt odpowiednio do potrzeb swojej skóry.
Materiał zewnętrzny