Narzędzia stomatologiczne stanowią podstawowe wyposażenie każdego gabinetu. Dzięki nim dentyści mogą sprawnie przeprowadzać poszczególne zabiegi zębów i z łatwością docierać do miejsc bolących oraz często trudno dostępnych. Jakich narzędzi nie może zabraknąć na wyposażeniu gabinetu dentystycznego?
Zabiegi stomatologiczne a niezbędne narzędzia
Narzędzia dentystyczne dzielą się na kilka kategorii. Do najpopularniejszych należą te, które są wykorzystywane podczas każdej rutynowej wizyty u dentysty. Kolejną grupę stanowią przyrządy służące do usuwania kamienia nazębnego.
Na wyposażeniu każdego gabinetu dentystycznego muszą także znajdować się narzędzia endodontyczne oraz akcesoria do periodontologii. Nie może w nim także zabraknąć przyrządów służących do wykonywania wypełnień stomatologicznych. Należą do nich: nakładacze oraz upychadła. Te drugie służą do wprowadzenia do ubytków wypełniaczy.
Z kolei do wyrywania zębów służą narzędzia ekstrakcyjne. A podczas wykonywania implantów wykorzystywany jest komplet narzędzi do implantologii. Bardzo przydatne są również narzędzia chirurgiczne służące do usuwania zębów oraz mikrochirurgiczne w postaci pincet, nożyczek oraz igłotrzymaczy.
Jakie wyróżnia się narzędzia stomatologiczne?
Jeśli chodzi o badania diagnostyczne, to narzędziem służącym do tego celu jest zgłębnik stomatologiczny. Jego użycie pozwala ocenić stan powierzchni zęba, twardość zębiny oraz szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Przyrząd ten dentyści wykorzystują także podczas opukiwania szkliwa w celu zweryfikowania stanu ozębnej. Narzędzia te mogą mieć różny kształt. Wyróżnia się zgłębniki: prostokątne, sierpowe, oraz rozwartokątne.
Powszechnie użytkowanym w gabinecie dentystycznym sprzętem jest także lusterko stomatologiczne. Z jego pomocą stomatolog może sprawdzić stan głęboko osadzonych zębów.
Z kolei do najpopularniejszych narzędzi ekstrakcyjnych należą kleszcze służące do wyciągania korzeni, znajdujących się w dziąśle. Narzędzie to swym wyglądem przypomina tradycyjne kombinerki. Jest ono wyposażone w tak zwane dzioby o szerokości 3 mm. Służą one do chwytania korzenie zębów.
Innym, bardzo nielubianym przez pacjentów przyrządem jest wiertło. Umożliwia ono sprawne leczenie próchnicy zębów. Wyróżnia się wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą parametrami oraz zastosowaniem. I tak na przykład wiertła stalowe służą do tradycyjnego usuwania próchnicy, a wiertła wykonane ze spiekanego węglika są powszechnie używane podczas cięcia metalu oraz zębiny. Z kolei wiertła diamentowe służą do wygładzania powierzchni chropowatych. W celu zachowania bezpieczeństwa wszystkie narzędzia muszą być regularnie sterylizowane oraz dezynfekowane.
Szeroki wybór narzędzi stomatologicznych znajdziesz w sklepie https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/narzedzia.html.