Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Polisa na życie – najczęściej popełniane błędy przy zakupie

1 lutego 2023 Polisa na życie


Polisa na życie dla wielu osób stanowi podstawowy sposób zabezpieczenia siebie i swoich bliskich przed utratą płynności finansowej w przypadku niespodziewanych wypadków w życiu. Ubezpieczenie może realnie Cię chronić, jednakże czasem przez proste błędy staje się ono nieprzydatne. Jakie pomyłki są najczęściej popełniane przy zakupie polisy na życie? 

Błąd nr 1: Niedostosowana polisa na życie do potrzeb ubezpieczonego 

Często osoby zastanawiające się nad wykupieniem ubezpieczenia, jakim jest polisa na życie uważają, że im droższe ubezpieczenie wybiorą, tym lepiej się ubezpieczą. Niewątpliwie suma składki polisy na życie wpływa na zakres ochrony, jednak nie oznacza to, że tańsze ubezpieczenia (z węższym zakresem) będą znacznie bardziej nieskuteczne niż te droższe (z bardzo szerokim zakresem sytuacji, na które dana osoba zostanie ubezpieczona).

Warto zauważyć, że kompletnie inne potrzeby ma wieloosobowa rodzina, inne singiel, a jeszcze inne osoba wykonująca na co dzień niebezpieczny zawód albo sport ekstremalny. Dodatkowo, bardzo ważny jest także cel polisy. Warto rozważyć, czy ma być ona wyłącznie ubezpieczeniem czy też planem oszczędnościowo-inwestycyjnym. Kiedy ustalisz potrzeby i cele, możesz ocenić skuteczność konkretnej oferty. 

Błąd nr 2: Nieporównywanie ofert ubezpieczeń 

Wybierając mieszkanie lub zastanawiając się nad kupnem domu, najczęściej przeglądamy wiele dostępnych ofert, porównując tym samym ich najmniejsze detale. Dlaczego zatem, wybierając coś tak istotnego jak polisa na życie, wiele osób decyduje się na pierwszą ofertę, często dostarczoną przez swój bank? 

Jeśli ustaliłeś już swoje cele i potrzeby, a co za tym idzie – sumę ubezpieczenia oraz wysokość składki, to zamiast od razu podpisywać umowę, powinieneś dokładnie sprawdzić, jakie sumy gwarancyjne za równoważną kwotę oferują inne towarzystwa. Możliwe jest, że znajdziesz korzystniejszą cenowo ofertę. 

Błąd nr 3: Czy kłamanie w kwestionariuszach to dobra taktyka? 

Kłamstwo nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a zaświadczenie nieprawdy w ankiecie medycznej, która często dołączona jest do wniosku o ubezpieczenie może nas słono kosztować. Jak dużo? Często jest to dokładnie taka kwota, którą mógłbyś otrzymać, jeżeli poświadczyłbyś prawdę. Jeżeli zataisz przed ubezpieczycielem istotne fakty dotyczące Twojego zdrowia lub stylu życia, to Twoja ochrona okaże się pozorną, ponieważ w przypadku zdarzenia objętego ochroną ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania. 

Błąd nr 4: Zawyżenie swoich możliwości finansowych 

Zdarza się, że na polisę ubezpieczeniową decydujemy się wówczas, kiedy nasza sytuacja finansowa jest dobra, zapominając o tym, że składki będziemy opłacać przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Musimy wziąć pod uwagę, że nasze wydatki mogą wzrosnąć lub nasz dochód może spaść, dlatego warto myśleć o nim w znacznie dłuższej perspektywie niż rok. Dobrym rozwiązaniem może być również wzięcie pod uwagę polisy na życie, która zapewnia wypłatę środków także w przypadku, gdy utracimy pracę. 

Błąd nr 5: Zbyt długie zwlekanie z zakupem polisy na życie

Najbardziej popularnym błędem jest myślenie, że ma się jeszcze czas na wykupienie polisy na życie. Wiele osób tłumaczy się kredytem hipotecznym, małymi dziećmi czy wydatkami związanymi z doszkalaniem. Polisa na życie to dobry wybór w każdej sytuacji, ponadto im później się ubezpieczysz tym suma ubezpieczenia będzie niższa, a składka znacznie wyższa. Jeżeli uważasz, że nie stać Cię na ubezpieczenie w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat, to mało prawdopodobne jest to, że będzie Cię na nie stać za 10 czy 20 lat. 

Redakcja on7.pl

"on7.pl" to zaawansowana redakcja internetowa specjalizująca się w obszarze domu, wnętrz, dzieci, zdrowia, urody i stylu życia. Jej działalność koncentruje się na dostarczaniu czytelnikom najnowszych trendów, praktycznych porad oraz inspiracji w tych obszarach. Zespół redakcyjny "on7.pl" skupia się na prezentowaniu artykułów dotyczących aranżacji wnętrz, opieki nad dziećmi, dbałości o zdrowie i urodę oraz promowaniu zdrowego i aktywnego stylu życia. Celem redakcji jest nie tylko dostarczanie wartościowych treści, ale także inspiracja czytelników do tworzenia harmonijnych i pełnych satysfakcji życiowych przestrzeni oraz dbałości o siebie i swoje najbliższe.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Podstawowe informacje na temat znaków zakazu
Meble recepcyjne

Jesteś zainteresowany reklamą?