Prowadzenie zdrowej diety nie wymaga wcale posiadania olbrzymiej ilości wolnego czasu. Można odżywiać się racjonalnie i niemalże wcale go nie tracić, a nawet go oszczędzać – jeżeli posiłki będą przygotowywane samodzielnie, nie trzeba będzie aż tak często biegać po sklepach w poszukiwaniu gotowych wyrobów. Zdrowe śniadania nie muszą być również przekombinowane. Osoby, które wciąż ich nie praktykują i mówią, że nie mają na to czasu, najczęściej po prostu szukają wymówki na swoje lenistwo. Najzwyczajniej w świecie nie chce im się stać przy kuchni i właśnie dlatego wciąż żyją na gotowych kanapkach lub batonikach ze sklepów spożywczych.
Zdrowe śniadania
Pierwszym przykładem bardzo zdrowego i jakże pysznego śniadania jest klasyczna jajecznica. Co prawda wymaga ona poświęcenia kilku minut, ale wystarczy wstać chwilkę wcześniej, by przygotować ją na świeżo. A jajecznica nie musi składać się z olbrzymiej ilości dodatków. Podsmażenie kawałka cebuli wymagałoby poświęcenia kilku minut, dlatego lepiej to sobie odpuścić i od razu przejść do przygotowania jajek. W momencie, gdy one będą ścinać się na patelni, można ukroić kromkę chleba i posmarować ją masłem, a także przygotować sobie odrobinę szczypiorku, by posypać nim gotową już jajecznicę. Do takiego śniadanka warto też dodać trochę świeżych warzyw, czyli np. kilka małych pomidorków koktajlowych, które wystarczy wyciągnąć z opakowania i przemyć. Przygotowanie wartościowego jajecznego posiłku nikomu nie powinno zająć więcej niż siedem minut. A taką ilość czasu na pewno każdy zdoła wygospodarować z samego rana.
Przygotowywanie posiłków wcześniej
Dobrym pomysłem będzie również przygotowywanie śniadań wieczorem, by można było zabrać je ze sobą do pracy lub na uczelnię. W roli takiego posiłku znakomicie sprawdzi się owsianka. Niektórym najbardziej smakuje ta przygotowana „na świeżo”, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przynajmniej jej część wykonać wieczorem. Jak to zrobić? Wybraną ilość płatków owsianych należy wsypać do miseczki i zalać wrzątkiem, aby przez noc zdołały napęcznieć i zwiększyć swoją objętość. Można też dosypać do nich garść otrębów pszennych, które zawierają dużo błonnika i dzięki temu poprawiają perystaltykę jelit, a także dodać ulubioną substancję słodzącą – np. miód bądź ksylitol. Aby to zdrowe śniadanie zawierało trochę białka, warto uzupełnić je porcją odżywki białkowej, która zwiększy podaż protein, czyli makroskładników świetnie zaspokajających apetyt. Rankiem taką owsiankę wystarczy już przyozdobić ulubionymi dodatkami. Można podać ją razem ze świeżymi lub mrożonymi owocami, wiórkami kokosowymi, kakao, cynamonem bądź orzechami czy ziarnami.
Zdrowe śniadania wcale nie muszą być czasochłonne. Tak naprawdę każdy może odżywiać się wartościowymi posiłkami – nawet osoby bardzo zapracowane i wiecznie zajęte. Oczywiście na samym początku trzeba nabrać trochę wprawy i zapoznać się z różnymi przepisami na zdrowe dania, ale prędzej czy później każdy zdoła opanować je do perfekcji, dzięki czemu przygotowanie zdrowych posiłków na cały dzień nie będzie mu zajmować więcej niż jednej godziny.