Badanie wzroku

W czasach pandemii wielu z nas zaniedbało rutynowe badania. Wstyd się przyznać jak dawno nie robiliśmy badań krwi, czy poziomu cholesterolu. Podobnie rzecz ma się z badaniami wzroku. Jeśli więc należymy do grona zapominalskich, koniecznie wykonajmy w niedługim czasie badanie wzroku.

Wzrok jest obecnie mocno wystawiany na próbę, ponieważ spędzamy długie godziny wpatrując się w monitory komputerów, ekrany telewizorów i smartfonów. Mamy świadomość, że nie jest to korzystne dla naszego zdrowia, ale często zaniedbujemy higienę naszych oczu. Praca przy komputerze, odpoczynek przed telewizorem, zakupy na smartfonie… Tryb życia ludzi XXI wieku uzależnia nas od wyświetlaczy niepozostających bez wpływu na zdrowie. Dlatego tak ważne jest regularnie wykonywane badanie wzroku.

Żeby wykonać dokładne badanie wzroku należy udać się do lekarza okulisty, który zbada wzrok komputerowo i sprawdzi go tradycyjnie, wpuszczając do oczu specjalne krople rozszerzające źrenice. Wykona też badanie dna oka a także zweryfikuje podejrzenie astygmatyzmu czy jaskry.
Pamiętajmy tylko, że badanie „po kroplach” zaburza widzenie, dlatego po wizycie u okulisty nie prowadźmy samochodu. Poprośmy kogoś z domowników o podwiezienie do lekarza, lub wybierzmy się komunikacją miejską.

Jeśli niedawno badaliśmy wzrok u lekarza, ale czujemy, że się pogorszył, możemy też wykonać podstawowe badanie wzroku w salonie optycznym. Często sieci popularnych salonów optycznych oferują badanie wzroku za darmo. Jest to opcja szybsza niż oczekiwanie na wizytę u okulisty, ale nie taka dokładna. Można z niej skorzystać, ale należy zawsze pamiętać, że specjalista w dziedzinie okulistyki zna się na tym najlepiej.

Przeczytaj więcej na cocktail-world.pl

Redakcja on7.pl