Wiele osób marzy o białym, a zarazem pięknym uśmiechu. Niestety nie zawsze mamy wpływ na stan naszych zębów. Przebarwienia oraz inne niedoskonałości mogą być skutkiem wielu różnych czynników. Żółty, a nawet szary odcień to często wynik predyspozycji genetycznych. Właśnie dlatego wybielanie zębów metodą nakładkową cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zastanawiasz się, czy warto? Sprawdź poniższe informacje, które ułatwią Ci podjęcie trafnej decyzji.
Czym jest nakładkowe wybielanie zębów?
Nakładkowe wybielanie zębów jest metodą składającą się z dwóch etapów. Pierwszy z nich realizowany jest w gabinecie stomatologicznym, zaś drugi w warunkach domowych. Właśnie dlatego zaangażowanie pacjenta ma znaczenie. Pierwszy krokiem jest stworzenie nakładek wybielających. W tym celu dentysta wykonuje odlew dwóch łuków zębowych. Wspomniane nakładki muszą zostać nakładane przez 14 dni zgodnie z zaleceniami specjalisty. W innym przypadku nie osiągniemy pożądanych rezultatów.
Wybielanie zębów a stan uzębienia
Zanim zdecydujemy się na wybielanie, to powinniśmy pamiętać o tym, że zabieg może zostać przeprowadzony wyłącznie w przypadku zdrowych zębów. Wszelkie ubytki, próchnica, czy też zapalenie dziąseł zalicza się do grupy przeciwwskazań. Należy udać się na konsultację z dentystą, który rzetelnie oceni stan jamy ustnej oraz uzębienia, a następnie zadecyduje o dalszym postępowaniu. Tylko właściwe przygotowanie do wybielania zębów zagwarantuje pożądane rezultaty, które będą utrzymywać się przez długi czas.
Przebieg wybielania zębów metodą nakładkową
Po sprawdzeniu uzębienia przez stomatologa można przejść do kolejnego etapu. W przypadku braku konieczności leczenia wykonuje się odlewy obu łuków zębowych. Dzięki nim można wykonać nakładki wybielające, które będą idealnie przylegać do zębów. Ponadto otrzymamy żel wybielający. Specjalista udzieli nam potrzebnych informacji związanych z użytkowaniem nakładek. Zadaniem pacjenta jest zaaplikowanie odpowiedniej ilości żelu na wspomniane nakładki. Są one zakładane na noc – zalecany czas noszenia to 4 lub 8 godzin (w niektórych przypadkach na całą noc). Opisywaną czynność powtarzamy każdego dnia przez 2-4 tygodnie. Metoda nakładkowa może wybielić zęby nawet o 6 tonów, a średni czas utrzymania się tego efektu to 2-3 lata.
Ile kosztuje wybielanie zębów metodą nakladkową?
Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje wybielanie metodą nakładkową, ponieważ wiele zależy od cennika wybranego gabinetu stomatologicznego. Stawki obowiązujące w poszczególnych miastach także są inne. Orientacyjny koszt wynosi 400-800 zł.
Przeciwwskazania do wybielenia zębów
Jak już wspomniano, do przeciwwskazań zalicza się ubytki zębowe, choroby przyzębia i jamy ustnej. Ponadto opisywanego zabiegu nie przeprowadza się u ciężarnych i matek karmiących piersią. Nałogowe palenie papierosów również stanowi problem, ponieważ przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie są one zalecane. Tytoń wywołuje przebarwienia, a więc efekty wybielanie szybko przestałyby być widoczne.