Jak zadbać o zdrowy sen?

Odpowiedni wypoczynek jest niezbędny do prawidłowego, codziennego funkcjonowania. W momencie, gdy snu zaczyna brakować lub jest on kiepskiej jakości, to pojawia się przewlekłe przemęczenie oraz inne dolegliwości ze strony organizmu. Warto zatem poznać sprawdzone sposoby na to, jak zadbać o zdrowy i dobrej jakości sen.

Ile snu potrzebuje człowiek?

Na przestrzeni całego życia zapotrzebowanie na sen kształtuje się na różnym poziomie. Najwięcej snu potrzebują niemowlaki oraz małe dzieci. Im człowiek starszy, tym mniej snu mu wystarczy. Przyjmuje się, iż dorosły człowiek powinien spać średnio osiem godzin na dobę. Taki czas wypoczynku jest najbardziej optymalny i wystarcza do tego, aby w nocy organizm mógł się zregenerować.

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów ze snem?

Każdy człowiek od czasu do czasu narzeka na to, że miał nieprzespaną noc. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, to nie powinny być powodem do niepokoju. Jednak gdy zaczyna to być stan permanentny, wówczas należy zdiagnozować przyczynę problemu i jak najszybciej jej zarazić. Długotrwała bezsenność może bowiem prowadzić do wycieńczenia organizmu oraz znacznego pogorszenia komfortu codziennego funkcjonowania. Przyczyny problemów ze snem mogą być bardzo różne. Najczęściej wymienia się między innymi silny stres, zaburzenia natury psychicznej, problemy zdrowotne, przyjmowanie niektórych leków, a także tak prozaiczne sprawy jak nieodpowiednia temperatura w sypialni czy źle dobrany materac. Jak zadbać o zdrowy sen? Po pierwsze trzeba postawić prawidłową diagnozę bezsenności, a po drugie – postarać się ją jak najszybciej wyeliminować.

Pełny komfort w sypialni

Na początek warto sprawdzić, czy warunki do zasypiania są optymalne. Przed snem dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie, tak by temperatura powietrza w sypialni nie była zbyt wysoka. Warto również zainwestować w porządny materac oraz odpowiednią poduszkę. Objadanie się przed snem również nie jest dobrą praktyką. Specjaliści od zrównoważonego odżywiania zalecają, aby kolację zjeść przynajmniej na dwie godziny przed snem.

Jak zredukować poziom stresu?

Warto postawić na bezstresowe życie. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Stres jest nieodłącznym elementem codzienności. Jeżeli pojawia się w małych dawkach to może on być motorem napędowym do konstruktywnych działań. Jednak gdy stresu w życiu zaczyna nadmiernie przybywać, to jest to problem, który w efekcie może doprowadzić do bezsenności. Dzięki drobnym przyjemnością można sprawić, że stres będzie malał. Po ciężkim dniu spędzonym w pracy warto zafundować sobie relaksującą kąpiel. Dobrym pomysłem może być też wygospodarowanie tylko dla siebie godziny w ciągu dnia. Warto ją spędzić na ulubionych czynnościach – czytaniu książek, spacerach po pobliskim parku czy wizycie na siłowni. Im więcej aktywnego spędzania czasu tym lepiej. Organizm trochę się zmęczy, wytworzy endorfiny, dzięki którym stres się zredukuje. A ruch na świeżym powietrzu sprawi, że sen będzie długi i dobrej jakości, a bezsenność odejdzie w niepamięć.

Redakcja on7.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *